CHCETE SI NECHAT UPRAVIT VOZIDLO NA E85
v MOTOR expertu ?


MOTOR expert s.r.o. nabízí profesionální úpravu vozidel na E85 pomocí konverzního kitu METEX PT-E85, který je schválený Ministerstvem dopravy a splňuje požadavky Zákona č. 56/2001 Sb. v emisní úrovni Euro 3 až 5.

 

Historie:

MOTOR expert s.r.o. se touto problematikou začal velmi seriózně zabývat koncem roku 2011. V zájmu rozšíření svých servisních služeb jsme hledali produkt, který úzce souvisí s naší mnohaletou specializací na autodiagnostiku a měření emisí a o který by byl mezi motoristy zájem, především z důvodu úspory provozních nákladů. Začátkem roku 2012 jsme začali testovat maďarské zařízení, které splňovalo naše vstupní požadavky. Vyhodnocovali jsme veškerá měření, především vliv na emise výfukových plynů, různé režimy startování, jízdní vlastnosti. Bylo nám jasné, že pro komplexnější představu bude zapotřebí více testovacích vozidel. U nich jsme mapovali také subjektivní pocity z jízdy, zkoušeli jednotlivé režimy softwarových úprav konverzních jednotek. Po zvládnutí pilotního období  jsme se rozhodli nabídnout spolupráci i dalším partnerům z branže, značkovým i neznačkovým autoservisům v roli smluvních montážních středisek. V květnu 2012 jsme na základě pozitivních výsledků našich měření podali žádost do zkušebny na zkoušku tohoto zařízení. Na konci roku jsme získali závěrečnou zprávu s pozitivním výsledkem a v lednu, jako historicky první, také osvědčení Ministerstva dopravy.

Charakteristika přídavného  zařízení, které do ČR dováží  společnost MOTOR expert s.r.o.

Přídavné zařízení METEX PT-E85, které svým klientům nabízíme v našem servisu a také prostřednictvím smluvních montážních středisek, umožňuje flexibilně tankovat benzín nebo čisté palivo E85 a tím dosahovat maximální úspory. V žádném případě se nezasahuje ani do motoru, ani do řídící jednotky motoru či dalších součástí vozidla, čímž se nemění ani jeho parametry. Vše hlídá systém palubní diagnostiky. Tato úprava není nevratný proces a palivo lze měnit. V případě natankování benzínu je nutné zařízení vypnout nainstalovaným vypínačem. Technickou charakteristikou tohoto zařízení je možnost jeho softwarového „seřízení“ na stejné hodnoty a režimy jako při jízdě na benzín, čímž se řeší problémy se starty, spotřebou nebo emisemi.

Všeobecně lze říct, že naše zařízení je vhodné k montáži do všech typů a značek vozidel s benzínovým motorem s vícebodovým vstřikováním paliva. Toto zařízení se nehodí do vozidel s přímým vstřikováním paliva Tsi, Fsi,… Do budoucna však výrobce zařízení připravuje řešení i pro tato vozidla.

Zásadně nedoporučujeme montovat zařízení do vozidla, které má provozní problém. I z toho důvodu je základní podmínkou vstupní diagnostika motoru. Pokud se prokáže závada, jsme připraveni jí před montáží odstranit, abychom zamezili pozdějším problémům při jízdě na ethanol. Samozřejmostí je pak výstupní diagnostika a měření emisí. Tento postup se ukázal jako přínosný – pro obě strany.

Přídavné zařízení dovážíme od maďarského výrobce Euro Noliker Kft. jako výhradní dovozce do ČR.

Fotky:

1.    z čeho se skládá přídavné zařízení
     - Řídící jednotka, konektorové redukce, přívodní vodiče, teplotní čidlo, USB konektor pro seřízení pomocí software


2.    takto vypadá namontované v autě


3.    pokud nenajdete čerpací stanici na E85, zařízení jednoduše vypnete4.    funkčnost hlídá systém palubní diagnostiky EOBD
 

5. program, pomocí kterého upravujeme software přídavné jednotky tak, aby všechny hodnoty E85 odpovídali hodnotám jako na benzín


6.
   
před montáží potřebujeme znát typ konektorové redukce


Přídavné zařízení a legislativa:
 

Naše zařízení prošlo renomovanou státní zkušebnou TUV SUD Praha a.s. a splnilo požadavky Zákona č. 56/2001 Sb. v emisní úrovni OBD 3 až OBD 5. Na základě toho jsme od Ministerstva dopravy ČR získali osvědčení o schválení hromadné přestavby vozidel č. HP 0178. Náš servis i ostatní naše montážní střediska můžou provádět zápisy o montáži do technických průkazů, MOTOR expert pak centrálně zajišťuje zavedení přestavěných / upravených vozidel do centrálního systému DAVOZ.
Věříme, že se na základě zápisu bude dát uplatnit osvobození od daně silniční v kategorii FFV vozidla, čímž by byla tato služba ještě atraktivnější.

Ze zápisu ve velkém technickém průkazu
je patrné, že vozidlo se stává FFV (flexible fuel vehicle – palivu přizpůsobivé). Na základě montážního protokolu zapíšeme tuto přestavbu do centrálního registru Davoz. Na úřadu Vám přestavbu V TECHNICKÉM PRŮKAZU OFICIÁLNĚ POTVRDÍ.

Zákaznický servis pro konečného uživatele:
 

Montáž zařízení nevyžaduje žádná zvláštní opatření. Osvědčilo se zkontrolovat správné svíčky, těsnost výfuku. S ohledem na čistící účinky ethanolu po určité době (500 – 600 km) je vhodné vyměnit palivový filtr. Doporučujeme klasickou údržbu vozu a návštěvu našeho servisu jedenkrát ročně, ale to by mělo být zcela automatické bez ohledu na instalované přídavné zařízení.
Nutno říct, že v kontextu úpravy motoru na E85 je nutné ke každému autu přistupovat zcela individuálně. Hlavně ze začátku provozu na E85 nebo při změnách ročních období doporučujeme všem svým klientům zastavit se v servisu na kontrolu nebo případnou úpravu softwaru přídavného zařízení. V tomto momentu také mapujeme jejich osobní zkušenosti. Tato služba (3x úprava softwaru – „seřízení na E85“) je bezplatná.

Cena zařízení:
 
4-válcový motor: 8100 Kč vč. 21 % DPH, včetně montáže a diagnostiky
6-válcový motor: 10100 Kč vč. 21% DPH, včetně montáže a diagnostiky

Kde můžete natankovat Ethanol E85:
 
Aktuální mapa ZDE

Kdo se o Vás postará, podá Vám požadované informace a objedná Vás? Náš E-Teamservis:

Ondřej Bek, Dis. – vedoucí servisu, tel: 603 275 908, e-mail: bek@motorexpert.cz
Štefan Kanovský – technický ředitel a jednatel MOTOR expert s.r.o.: tel: 777 808680,
                               e-mail: kanovsky@motorexpert.cz