Co možná ještě nevíte:
     Běžný motorista, z celé problematiky emisních kontrol většinou ví jenom to, že se svým vozidlem musí každé dva roky absolvovat povinnou emisní a technickou prohlídku. Málokdo však ví, že hlavně ve stanicích měření emisí se toho hodně změnilo a emisní stanice může měřit pouze ty značky, na které má oprávnění. Zákon č. 56/2001 Sb. a doplňující Vyhláška č. 302/2001 Sb. rozlišují emisní kontroly zážehových (benzínových) a vznětových (dieselových, naftových) motorů zvlášť s neřízenými systémy a zvlášť s řízenými systémy. Obdobně to platí i pro alternativní pohon LPG/CNG. Získat oprávnění na měření emisí neřízených systémů není až takový problém, ale u těch řízených to předpokládá rozšíření technologického vybavení o testery pro komunikaci s řídícími jednotkami vozidel, absolvování celé série odborných kurzů na jednotlivé značky a smluvní zajištění pravidelných aktualizací informačního systému s technickými daty jednotlivých značek vozidel. Zákon č. 56/2001 Sb. předpokládá a vychází z toho, že emisní stanice bude v případě problému s nevyhovující emisní kontrolou odborně způsobilá závadu elektronického systému řízení motoru správně diagnostikovat a také odborně odstranit. Po prokázání způsobilosti měřit emise u jednotlivých značek získává stanice měření emisí, na základě expertízy, od příslušného úřadu oprávnění měřit emise neřízených a řízených systémů jednotlivých značek osobních, užitkových, nákladních vozidel, autobusů a traktorů.
 
Emise - naše rady a doporučení:
-  Abyste se vyhnuli možným problémům s neplatnou emisní kontrolou, doporučujeme předem se seznámit s rozsahem oprávnění stanice měření emisí, kterou hodláte navštívit.
-  V případě, že si chcete pořídit nové auto značky, která není běžná, doporučujeme Vám zjistit si předem, kdo Vám v budoucnu zajistí emisní kontrolu. Vyhnete se tak následným problémům při získání osvědčení o absolvování emisní  a následně i technické kontroly, což má vliv na další způsobilost vozidla k provozu na pozemních komunikacích. Legislativně  nastavený systém „značkovosti“ a jeho složitost má totiž stále mnoho nevyjasněných oblastí a u některých značek vůbec nejsou schválené emisní stanice, protože chybí data nebo tester na danou značku nebo potřebné školení na získání odborné způsobilosti. Obzvlášť to platí u nových řízených traktorů, kde na tuto maličkost provozovatelé zapomínají a prodejci traktorů ji často vůbec neřeší.
-  Pokud máte vozidlo se vznětovým motorem je nutné, abyste ho přistavili na emisní kontrolu v dobrém technickém stavu. Podotýkáme, že se to týká především rozvodů. Každá emisní stanice musí dodržovat zákonem předepsaný postup měření a při vytáčení motoru do přeběhových otáček může dojít k poškození motoru. Proti námitkám o tomto způsobu měření platí argument o tom, že v provozu může dojít i k takovýmto extrémům a byla by z toho určitě větší škoda, než když se to stane u emisní kontroly.  V tomto kontextu je důležité dbát o průběžný servis a údržbu, což má vliv nejen na bezproblémové emisní měření, ale i na snížení provozních nákladů (zbytečné opravy, snížení spotřeby) a také na dobrý výkon motoru.
-  Platnost osvědčení (měsíc a rok) je vyražená na zelené emisní známce, tzn. nezapomeňte si zkontrolovat, zda se mechanik náhodou nespletl a zda to máte správně. Určitě k tomu patří i pohlídat si další termín. Platnost známek bývá častým předmětem silničních kontrol.
-  Osvědčení o emisní kontrole – kartičku – neztraťte, ale založte si ji k dokladům o technické prohlídce a k velkému technickému průkazu. V případě vystavení nového osvědčení se za kartičku platí. Důležitější však je v případě poškození známky na SPZ. Na základě osvědčení Vám bude v době platnosti nalepena nová, bez nutnosti nového měření.

Je všeobecně známo, že ne všechny emisní stanice přistupují k měření emisí korektně a v souladu se zákonem a mnoho řidičů to s radostí využívá. A nebo je to naopak? Když pomineme hledisko zdravého životního prostředí, emisní kontrola má především významné technické opodstatnění a je nesporným přínosem pro provozovatele vozidla, i když to na první pohled asi tak nevypadá. Emisní hodnoty totiž korespondují s technickým stavem motoru a jejich správná diagnostika může předejít budoucím technickým problémům a finančním ztrátám. Je všeobecně známo, že prevence se vyplácí a v tomto případě to určitě platí také.
 
Na které značky má MOTOR expert oprávnění:
Motor expert s.r.o. může měřit všechny značky – zážehové i vznětové motory, také LPG, které nejsou řízené (nemají elektronický systém řízení tvorby směsi)

V oblasti řízených systémů může měřit následující značky vozidel:

 

Zážehové motory – řízené systémy (také LPG):

Škoda

VW

Audi

Seat

Porsche

Rolls-Royce    

Peugeot

Citroen

Opel

BMW

Lada

TVR    

Lancia

Alfa Romeo

Fiat

Volvo

Land Rover

Range Rover Lamborghini Ferrari

Ford

Renault

Mercedes

Rover

Saab

Dacia Smart Bugatti

Toyota

Nissan

Mitsubishi

Honda

Mazda

Piaggio    

Hyundai

Kia

Suzuki

Daewoo/Chevrolet

Subaru

Ssangyong    

Jeep

Chrysler

Lexus

Buick

Cadilac

Isuzu Hammer Pontiac

Chevrolet

Jaguár

Lincoln

Mini

Daihatsu

Proton Journeyman  

 

Vznětové motory – řízené systémy: osobní

Škoda

VW

Audi

Seat

 Porsche

Rolls-Royce

Peugeot

Citroen

Opel

BMW

Mini

TVR

Lancia

Alfa Romeo

Fiat

Volvo

Land Rover

Range Rover Jaguár Lamborghini

Ford

Renault

Mercedes

Rover

Saab

Dacia Smart Lada
Ssangyong Buggati Piaggio      

Toyota

Nissan

Mitsubischi

Honda

Mazda

Suzuki Lexus Subaru
Bentley Pontiac Hammer Dodge    

Hyundai

Kia

Daihatsu

Jeep

Chrysler

Isuzu Buick Cadilac
Chevrolet Lincoln Iveco Proton    
   

Vznětové motory – řízené systémy: užitkové a nákladní vozidla, autobusy

Karosa

Renault

Iveco

Irisbus

Bova

Sor

Volvo

Ikarus

Multicar

Avia

Tatra

Bonetti

Man

Mercedes Benz

Setra

Scania

Daf

Nissan

Ford

Volkswagen

Lublin

Neoplan
  

Vznětové motory – traktory

New Holland

Case IH

Steyr

Claas

Merlo

Lindner Valpadana

Goldoni

Iseki

John Deer

Deutz-Fahr

Fendt

McCormik Landini

Belarus

Same

Zetor

Massey Ferguson

     


Jaké ceny za měření emisí v MOTOR expertu účtujeme:
V letošním roce jsme snížili ceny u většiny kategorií emisních kontrol.
Ceny jsou rozděleny na řízené a neřízené systémy, zážehové a vznětové motory, LPG, nákladní vozidla a traktory. U traktorů je zvýhodněná cena v případě, že zajišťujeme i technickou prohlídku v naší společnosti ESTEKO Přerov v.o.s., STK č. 68.11.. V případě zájmu Vám na požádání zašleme kompletní ceník služeb vč. 20% DPH.
 
Způsob úhrady za měření emisí:
Za měření emisí a TP traktorů se platí v hotovosti na místě. Placení služeb na fakturu je možné pouze u závazné objednávky většího počtu vozidel na základě podepsaných smluv nebo písemných celoročních objednávek, pokud je tento způsob úhrady ve smlouvě formulován. Slevy a bonusy je nutno nahlásit předem.
 
Vždy něco navíc - proč využívat služeb naší emisní stanice?
Jako každá slušná firma, i my si nesmírně vážíme našich zákazníků, kteří nám dlouhá léta zachovávají svou přízeň a pravidelně využívají služeb našeho servisu. Pro naši stálou klientelu proto nabízíme zajímavý systém bonusů, který je zároveň našim poděkováním za jejich důvěru. Věříme, že v dnešní náročné době přijde vhod každá ušetřená korunka.
 
Firemní bonusy:
-  Karta stálého zákazníka – za emisní kontrolu 10 nákladních automobilů nebo 20 osobních automobilů získáte poukázku na měření emisí osobního vozu  z d a r m a. K tomu Vám naše školící středisko, v případě zájmu, provede diagnostiku elektronického systému řízení motoru osobního vozidla v hodnotě 2000,- Kč  z d a r m a. Vyplňování karty je kontinuální, zvlášť pro osobní a zvlášť pro nákladní vozidla.
 
 
Soukromé bonusy:
-  Šeková knížka MOTOR expert – za emisní kontrolu osobního vozidla získá každý zákazník kupóny na slevy dalších služeb (diagnostika motoru, pneuservis, Carbon Clean a servis klimatizace) v celkové hodnotě 400,- Kč
Platnost šekové knížky je 2 roky, vždy podle platnosti emisní kontroly

-  Při využití všech služeb, tzn. spotřebování všech kupónů šekové knížky v průběhu platnosti osvědčení, postupuje v daném roce využitá šeková knížka  do vánočního losování o zajímavé ceny.