Informační bulletin č. 10_opět ke střetu zájmů

Milí přátelé, vážení obchodní partneři,

po delší době si Vás dovoluji znovu oslovit a informovat Vás o tématu, které koncem roku 2018 zamávalo jistotami dlouholetého podnikání v oblasti měření emisí a způsobilo velký problém mnoha našim kolegům z branže. Jak jsem Vás již informovala, v průběhu roku 2019 jsem se snažila vysvětlit našim zákonodárcům tento velký omyl, kdy se malý český živnostník postavil zákonem mimo Zákon, protože se na něho aplikovala stejná definice „střetu zájmů“, jaká se vztahuje na politiky a vysoké státní úředníky. Rovněž jsme připomínkovali neexistenci jiného živnostenského oprávnění (od 1.7.2019 je nová živnost měření emisí) a povinnost kontrolního technika v SME vlastnit řidičák na každou kategorii vozidel, kterou bude měřit, protože je to nejen čirý nesmysl, ale nemá ani oporu v žádné evropské směrnici vč. čísla 45, na kterou se každý, i kontraproduktivní krok v emisní legislativě, odvolává. Zdá se, že v tomto směru se blýská na lepší časy, protože ….


Rok se s rokem sešel, reflektory už třetí měsíc svítí na největší společenský problém s názvem koronavirus a mezi tím je v připomínkovém řízení návrh novely Zákona č. 56/2001 Sb. Mimo jiné v návrhu zaznívá povinnost vlastnit řidičák pouze skupiny B. Kdo investoval do řidičáků vyšších sfér, asi je už na emisích zase nebude potřebovat. Není mezi námi málo těch, kteří si je zapíší do seznamu dalších zbytečných investic za poslední dva roky. Útěchou snad může být jen fakt, že co je doma, to se počítá. Mimochodem, připravuje se také i novela Vyhlášky č. 211/2018 Sb., ve které se má objevit klíčová odpověď pro STK a to, zda musí být zřízení povinného emisního stanoviště situováno v areálu STK či nikoliv. Zdá se, že bude povoleno vybudování emisí i mimo areál, což vede opět k otázce, jaký konkrétní užitek a komu vlastně poslední novela padesátšestky a celá Vyhláška 211 přinesla.


V posledních letech se už nedivím ničemu a ani v tomto případě se nedivím tomu, že jsme se o připravované novele dověděli zcela náhodou. Náhody prý ale neexistují a možná to bude i pravda, protože jsme pár připomínek k Zákonu přece jen zaslat stihli. Nevím, jak to celé dopadne, ale podporu pro odstranění střetu zájmů u provozovatelů SME nám na společné lednové schůzce přislíbila i Profesní komora STK a samozřejmě SAČR a navíc, mnoho poslanců a senátorů o tomto problému ví a možná se stane zázrak. Kdo ví? Od našeho zemětřesení uteklo už 1,5 roku a moc si přeji a věřím, že jste si zmiňovaný „zázrak“ už nějakým způsobem zařídili sami a že v této nelehké době ve zdraví a v pohodě fungujete.


Pokud byste měli zájem přečíst si připomínky ke střetu zájmů, kterou jsme zpracovali společně s panem Bc. Vladimírem Duškem z Poradenského centra pro STK, zašlete svůj e-mail na info@motorexpert.cz a naše připomínky Vám zašleme.


Vážení přátelé, slíbila jsem, že se budu ve věci střetu zájmů angažovat a v rámci svých možností se o to nadále snažím.

Ač nerada, musím připustit, že mi toto snažení často přijde jako marný a drahý boj. Na Dnu autodiagnostiky jsme se dohodli, že dozrál čas na jednotný postup. Padl návrh na založení profesního sdružení, které by hájilo zájmy nezávislých stanic měření emisí v ČR. Je zřejmě pravdivé tvrzení, že se pán Bůh nejvíc směje našim plánům a v poslední době jaksi nic nejde podle plánu nebo tak, jak bychom si přáli a chtěli. Přesto si myslím, že člověk by se neměl vzdávat ani co se svých předsevzetí či jednání jménem vyššího principu týče. Takže to stále nevzdávám a doufám, že to nevzdáváte ani Vy.


Přeji Vám hezké jarní dny a zpět normální svět, přeji Vám hodně zdraví a duševní pohody. Jakmile se udělá jasno ohledně možnosti opět školit, budeme Vás rádi informovat stejně jako o novém projektu, který pro Vás připravujeme a který v brzké době odstartujeme.

 

Mějte se moc hezky

Irena Kanovská